Jak nawodnić organizm?
Woda, jak wiemy, jest źródłem życia: nawodnienie organizmu wodą dobrej jakości jest podstawowym czynnikiem w utrzymaniu i promowaniu zdrowia. Przez całe życie każda komórka naszego ciała potrzebuje wody.

Po urodzeniu ciało ludzkie składa się w 80% z wody, a u osoby dorosłej w 70%. Narząd, którym myślimy, mózg, składa się nawet w 90% z wody i jest bardzo wrażliwy na odwodnienie. Wraz z wiekiem procent wody spada do 60-65%; fakt ten wyjaśnia, że starzenie się to nic innego jak proces utraty płynnej masy, zarówno zewnątrzkomórkowej, jak i wewnątrzkomórkowej.
Fizjologiczne zapotrzebowanie na płyny szacuje się na około 30-40 ml na kilogram masy ciała dziennie. Rola wody w naszym organizmie ma ogromne znaczenie, ponieważ to w niej zachodzą wszystkie procesy metaboliczne. Krew, limfa, płyn śródmiąższowy i wewnątrzkomórkowy, ślina, pot, sok żołądkowy, żółć, mocz – to różne przykłady wody, w której rozpuszczają się różne sole mineralne naszego organizmu.
Utrzymanie stałej objętości wody i stałego stężenia soli w odpowiednich płynach prowadzi do szeregu pozytywnych rezultatów: wewnętrzne środowisko organizmu pozostaje w prawidłowej równowadze wodno-solnej, zapewniony jest transport składników odżywczych do każdej komórki, zapewnione są zapasy energii , produkty odpadowe są szybciej usuwane, a procesy regeneracji przebiegają szybciej.

Dla nawodnienia każdej komórki i stabilizacji wszystkich procesów fizjologicznych konieczne jest, aby woda miała strukturę zbliżoną do wewnątrzkomórkowej. Wręcz przeciwnie, woda, którą pijemy na co dzień, ma zupełnie obcą organizmowi strukturę. Powszechnie używane napoje, takie jak napoje gazowane i napoje alkoholowe, a także opakowania z kawą, herbatą i sokami owocowymi, zawierają słodziki, barwniki i różne dodatki, które łagodzą zamiast ograniczać utratę płynów, co w rzeczywistości prowadzi do zmiany bilansu soli i wody oraz powoduje poważne naruszenia.
Objawy odwodnienia
Pierwszymi objawami odwodnienia są nieustanne pragnienie, zmęczenie, przyspieszone bicie serca, podwyższona temperatura ciała, nieregularne bicie serca, bóle mięśni i stawów, suchość skóry oraz łamliwe paznokcie i włosy.
Z tego powodu picie wystarczającej ilości dobrej wody jest jednym z najważniejszych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli innymi słowy, zdolności do przywrócenia i utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Jak pić wodę?
Wodę należy pić małymi łykami, w temperaturze pokojowej, a jeszcze lepiej – w temperaturze ciała. Wyrób sobie nawyk wypijania szklanki wody rano zaraz po przebudzeniu, aby uzupełnić utratę wody podczas snu, a także wypij szklankę wody w nocy, tuż przed snem. Nie zaleca się picia bezpośrednio przed posiłkiem, w trakcie i bezpośrednio po posiłku, ponieważ pomoże to rozcieńczyć sok żołądkowy i zakłócić trawienie. Przestań pić wodę 20 minut wcześniej. przed posiłkami i wznowić co najmniej 1,5 godziny po spożyciu lekkiego (roślinnego lub skrobiowego) posiłku lub 2-2,5 godziny po spożyciu ciężkiego (białkowego lub tłuszczowego) posiłku.
Tak jak odwodnienie może prowadzić do poważnych chorób, picie wystarczającej ilości wody pomoże im zapobiec. Jeśli codziennie będziesz pić wodę w całości, Twój metabolizm przyspieszy, poczujesz przypływ siły i wigoru.
Jak w przypadku każdego nawyku, ukształtowanie odpowiedniego schematu picia i ogólnie zdrowego stylu życia wymaga czasu, ale na wynik nie trzeba będzie długo czekać.
I zadasz tylko jedno pytanie: „Dlaczego wcześniej tego nie wiedziałem?”