Artykuł poświęcony jest bardzo powszechnemu w naszych czasach zjawisku jak nadpobudliwość u dzieci. Jeśli Twoje dziecko stało się niespokojne, nastrojowe, roztargnione, nie śpi dobrze, oznacza to tylko, że jego ciało prosi Cię o pomoc. Jak zachowywać się z dzieckiem nadpobudliwym, czym go karmić i jakie suplementy brać, czytaj dalej.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dzieci (ADHD)
Według czołowych psychiatrów dziecięcych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii (B. Feingold, A. Smith, W. Robert, J.F. Taylor), ADHD jest najczęstszą patologią behawioralną u dzieci. Objawy nadpobudliwego dziecka to: impulsywność, niepokój, zwiększona aktywność/ruchliwość, problemy ze snem i koordynacją, roztargnienie, nadpobudliwość u dzieci, niepokój, nadmierna emocjonalność. Dzieci te zwykle zauważają wszystko, co dzieje się wokół nich i nie mogą powstrzymać się od reagowania, dlatego zdolność koncentracji na jednym temacie jest zmniejszona, a przy zachowanej inteligencji wyniki w nauce są gorsze niż ich rówieśników.
Działania rodziców:
Przede wszystkim powinieneś porozmawiać z kilkoma specjalistami, aby wyjaśnić diagnozę. Faktem jest, że psychiatrzy często przepisują leki psychotropowe na zachowanie, które można zaobserwować u większości zdrowych dzieci w określonych sytuacjach życiowych. Tak więc definicja psychiatryczna ADHD obejmuje objawy, które często występują u całkowicie zdrowych dzieci: na przykład dziecko ma trudności z cichą zabawą, dziecko łatwo rozprasza się bodźcami zewnętrznymi, jest nadmiernie gadatliwe, potrzebuje wskazówek itp.
Być może istnieją dowody na to, że powyższe objawy mogą być częścią ADHD, ale czy objawy te uzasadniają stosowanie leków psychotropowych u dzieci?
Jeśli Twoje dziecko ma ADHD, masz wybór.

Po pierwsze:
możesz podążać ścieżką terapii lekowej – są to leki psychotropowe z grupy amfetamin. W ciągu ostatnich 5 lat sprzedaż amfetamin w Stanach Zjednoczonych wzrosła 3,7-krotnie, z czego 2,8-krotnie wśród dzieci. Liczbę dzieci otrzymujących amfetaminę szacuje się na 4 miliony. W krajach WNP takie statystyki nie są publicznie dostępne, jednak trudne do wychowania dzieci, młodzież z „problematycznym zachowaniem” oraz tzw. „dzieci ulicy” są nie tylko konsekwencją zawirowań społecznych, to problem, w tym szereg medycznych i psychologicznych.
Amfetaminy sprawiają wrażenie uspokajających dziecko, ale w rzeczywistości nie rozwiązują problemów, które doprowadziły do ADHD. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa długotrwałego stosowania amfetaminy u dzieci. Skutki uboczne stosowania amfetamin: bezsenność, bóle głowy, upośledzenie umysłowe, senność, reakcje alergiczne itp.
Po drugie:
możesz zrozumieć przyczyny ADHD u swojego dziecka i wybrać nielekowy sposób rozwiązania problemu. To dla ciebie dłuższa i trudniejsza droga. Jednak wyniki są tego warte. Jeśli wybrałeś drugą opcję ścieżki – przejdź do przyczyn ADHD.
Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami ADHD są sztuczne składniki żywności, które zatruwają mózg dziecka.
Szacuje się:
- że każdego dnia Twoje dziecko spożywa ponad 2000 substancji chemicznych – barwników, aromatów, konserwantów, stabilizatorów itp.
- każde dziecko zjada rocznie około 2 kg dodatków chemicznych!


Psychiatrzy dziecięcy badający ADHD są przekonani, że chemiczne dodatki do żywności mogą działać jak silny afrodyzjak na mózg dziecka. Czynniki takie jak dziedziczność, stres, zatrucie metalami ciężkimi, niedokrwistość z niedoboru żelaza, robaki, alergia mogą nasilać objawy ADHD, a osłabienie funkcji detoksykacyjnej wątroby z niedoborem przeciwutleniaczy prowokuje pojawienie się ADHD w obecności ” wewnętrzna gotowość” mózgu.
Lekarze J. Carper, A. Smith, L. Stevens, B. Feingold i inni uważają, że zachowanie dzieci z ADHD można kontrolować bez terapii lekowej. Według dr Feingolda modyfikacja diety może być skuteczna w pomaganiu dziecku z ADHD.
Co pomaga w nadpobudliwości dziecka?
Dieta Feingolda to maksymalne wykluczenie produktów zawierających sztuczne barwniki, aromaty, dodatki chemiczne. Niezbędne jest przyjmowanie wapnia i magnezu. Wynika to z faktu, że ponad 85% dzieci z ADHD ma dysbakteriozę i uszkodzenia narządów trawiennych, czemu często towarzyszy nietolerancja mleka i dlatego wymagane jest całkowite zniesienie nabiału.
Wapń w tej sytuacji pełni rolę czynnika hipoalergicznego i detoksykującego, dodatkowo jest niezbędny dla układu nerwowego rozwijającego się organizmu. Rola magnezu jest również bardzo wielopłaszczyznowa, pomaga zrównoważyć procesy hamowania i pobudzenia w układzie nerwowym oraz zmniejsza apetyt dziecka na czekoladę, co również jest niepożądane w diecie dziecka z ADHD. Bardzo ważne jest, aby preparaty wapniowo-magnezowe nie zawierały aromatów, substancji słodzących i innych „zwabień” poprawiających smak.


Producent musi gwarantować najwyższą jakość swoich produktów, bo mówimy o leczeniu dziecka. Ca-MG Complex, MagiCal, Oceanmine, Coral-Mine – to nieliczne produkty Coral Club, co zawierają wysokiej jakości wapń i magnez, i jest całkowicie bezpiecznym produktem, wspierający dzieci i dorosłych.
Szczególne znaczenie w nielekowym leczeniu ADHD ma kwas Omega 3. U 95% dzieci z rozpoznaniem ADHD poziom Omega-3 we krwi jest o 35 proc. lub więcej niższy niż u zdrowych rówieśników. Badacze Laura Stevens i John Burgiss (Wielka Brytania) twierdzą, że badanie poziomu Omega-3 we krwi jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci i młodzieży w celu wczesnego wykrycia ADHD.
Co to jest Omega-3?
To szczególny rodzaj kwasów tłuszczowych. Każda komórka żywego organizmu otoczona jest błoną białkowo-lipidową, która kontroluje wszystkie procesy życiowe komórki. Tłuszcze omega-3 są częścią warstwy lipidowej (tłuszczowej) błony. Ten szczególny rodzaj tłuszczu jest tak potrzebny komórkom, że gdy ich brakuje, komórki przestają normalnie funkcjonować.
Omega-3 są niezbędne do przechodzenia impulsów przez komórki serca, mózgu, zapewniają funkcję komórek naczyń krwionośnych, stawów, błon śluzowych, wpływają na nastrój, pamięć, koncentrację. Brak Omega-3 w błonach komórek mózgowych wywołuje dysfunkcje mózgu w wielu obszarach – od ADHD, depresji, choroby Alzheimera po stwardnienie rozsiane.

Źródłem Omega-3 mogą być tłuste ryby, mniej Omega-3 w nasionach lnu lub oleju lnianym, orzechach. Badania prowadzone na dużą skalę nad ADHD terapeutycznymi dawkami kwasów omega-3, jak donoszą dr Burgiss i Stevens, przynoszą oszałamiające wyniki: „Połączenie wysokich dawek kwasów omega-3 z przeciwutleniaczami wykazuje wysoki wskaźnik powodzenia w leczeniu dzieci z ADHD. Kwasy tłuszczowe są niezwykle silną i ważną substancją dla komórek mózgowych dziecka.”
Olej rybi to połączenie wszystkich substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, które gromadzą się w wątrobie ryb. Aby zapewnić dzienną dawkę terapeutyczną Omega-3, Twoje dziecko powinno przyjmować co najmniej 15 łyżek oleju rybiego. Ilość witamin A i D w takiej objętości oleju rybiego może być toksyczna i powodować zatrucie już po 3-7 dniach leczenia, a czas przyjmowania Omega-3 przy ADHD powinien wynosić co najmniej 3 miesiący.
Ponadto wątroba każdej żywej istoty jest filtrem, na którym osadza się wiele niebezpiecznych substancji. Dietetycy zalecają odmowę spożywania narządów wewnętrznych zwierząt, ryb, ptaków w ogóle lub ograniczenie częstotliwości ich stosowania do 1-2 razy w miesiącu.
Omega-3 musi być pozyskiwana z tkanki tłuszczowej (tkanki mięśniowej) ryb, a nie z oleju wątrobowego ryb. Musisz być pewien jakości leku, który podajesz choremu dziecku. Wysokiej jakości Omega-3 nie może być tania, jednak wysoka cena produktu nie jest 100% gwarancją jakości. Omega 3/60 Coral Club zawiera naturalny olej ryb morskich – bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminę E. Jeszcze smaczniejsza forma Omega 3 Oranges, dzięki wygodnej formie (kapsułki do żucia) produkt bardzo smakuje dzieciom – w odróżnieniu od tradycyjnego oleju rybiego.
O przeciwutleniaczach

Coral Club oferuje kilka produktów o właściwościach antyoksydacyjnych, takie jak Liposomalna witamina C, H-500, AquaOx, Selenium, Zinc15, Liposomalna kurkumina i inne. Wszystkie te produkty pomagają radzić sobie z nadmiarem wolnych rodników, hamując w ten sposób rozwój procesów patologicznych. Oni wiążą wolne rodniki, jakby je absorbowały, neutralizując ich szkodliwe działanie, a także przyczyniają się do odnowy i gojenia komórek, tkanek i narządów ludzkiego organizmu.
„Dajemy mózgu” lecytynę

Lecytyna jest obrońcą i budowniczym układu nerwowego, mózg to 35% lecytyny, a lecytyna stanowi również podstawę osłonki mielinowej nerwów całego organizmu. Pokarmy bogate w lecytynę są uważane za „pokarm dla mózgu”. To przede wszystkim jajka, wątróbka, soja, kawior, olej rybny, tłusty twarożek, wołowina. Nie każde dziecko zgadza się jeść wątróbkę czy rybę, ale większość dzieci uwielbia jajka. Jeśli dziecko ma alergię lub niechęć na przykład do ryb lub większości produktów z tej listy, rodzice nie mają innego wyjścia, jak uciekać się do suplementów diety.
Stosowanie lecytyny daje znakomite efekty w leczeniu wielu schorzeń układu nerwowego, w tym w walce z nadpobudliwością.
Lecytyna dla dzieci z nadpobudliwością pomoże poprawić uwagę, pamięć, równowagę emocjonalną. Dzieci bardzo lubią lecytynę Coral Club, wgryzają się w kapsułki i z radością je przeżuwają.
Tak więc istnieje dziś wybór metod leczenia ADHD u Twojego dziecka. Być może będziesz musiał zmienić styl życia, nawyki, stereotypy żywieniowe całej rodziny. Jednak zdrowie Twojego dziecka to godny cel!
Niektóre dzieci zareagują na twoje wysiłki w ciągu kilku dni, inne mogą zająć kilka miesięcy. Zdrowie dla Ciebie i Twoich dzieci!